Sailor Moon Mangası'nın çevirisi nasıl oldu? Ne kadar sürdü?

 

Sailor Moon mangasını 11 Mart 2006 da Türkçeye çevirmeye başladım ve birçok siteye dur duraksız  her hafta yeni bir chapter ekledim. Şimdiye kadar çevirdiğim chapter sayısı 64 (bazı bölüler a-b diye ayrılıyor), sayfa sayısı 2817’dir.Toplamda 1875,4 KB yer tutan bu manganın çevirisi , 1 sene 6 ay 11 günde bitmiştir.

Hiç ummadığım kadar büyük bir ilgi gördü bu manga çevirisi. Benim için oldukça vakit alan bir projeydi bu ama severek yaptım. Sizler de desteğinizi esirgemediniz, hep pozitif yönde eleştirdiniz çok teşekkür ederim arkadaşlar. Bazları, birçok yeni ve çözünürlüğü yüksek olan mangalar varken neden Sailor Moon mangasını tercih ettiğimi anlayamamış olabilir. Benim için Sailor Moon ‘un ayrı bir yeri vardır, ilk göz ağrımdır. Mangasını okuduktan sonra animesinden çok daha duygusal ve derinden etkileyici olduğunu gördüm. İnternet ortamında yapılan çeviriler arasında Sailor Moon mangasının da yer alması gerektiğini düşündüm. Ben çok keyifle çevirdim, umarım siz de keyifle okursunuz. Bu seriyi bitiremeyeceğimi düşünen kişilere hiç şüphesiz bu çalışmam güzel bir cevap , manga çevirisine yeni başlayanlara da umarım moral olmuştur.

 “Bu seri bitti şimdi ne yapacaksın? “, “Çeviri yapacak mısın?”, “ Hangi manga var sırada ? “ diye birçok soru geldi bana. Açıkçası artık çeviri yapmayı düşünmüyorum. Her gün en az 2-3 saatimi manga çeviri yaparak geçirdiğim için tahmin edersiniz ki biraz yoruldum. Fansub işi gerçekten bir gönül işidir. Buradan da bütün fansub işinde olanlara başarılar diliyorum. Bu çeviriyi desteklediğiniz için tekrar teşekkür ederim arkadaşlar…

 
 
Sailor Moon Türkçe Manga Çevirisinin Yayınlandığı Siteler
 
 
 

 
 

anasayfa | manga sezonları | özel bölümler | artbooklar | çeviri bilgisi | yorumlarınız | multimedia | iletişim